Senetle İspat Sınırı

“Biz Kredinizi Çekelim Siz Ödeyin” tarafından önemli bir bilgilendirme konusu senetle ispat sınırı. Senetle ispatı yapılmak istenen durumun, nitelik olarak kesin delillerden en az birisi ile ispatlanabilmesinin mümkün olması gerekebilir. Bu gibi durumlarda söz konusu olayın mutlaka kesin delille ispat edilme durumunun araştırılması gerekmektedir.

Ancak, ispat durumunun gerekli olup olmadığına bakılmadan olayla ilgili taraflar, ellerinde bulunan senetleri kesin delil olarak kullanabilir. Bundan dolayı taraflar, takdiri delille ispatın söz konusu olabildiği davalarda bu durumu eğer varsa kullanabilir. Ayrıca kesin delillere müracaat ederek, ilgili durumun ispatlanması mümkün olabilmektedir.

Senetle ispat ile ilgili olarak Türkiye’deki Ceza Kanununa göre Hukuk Muhakemeleri Kanunu 200 ve 201. Maddelerinde bu konu ile ilgili bir yargıda bulunmaktadır. Konu içerisinde yer alan ifadelerde kesin delillerle ispatlanabilen ve takdiri delillerle ispatın caiz olmadığı bazı durumlarda senetle ispat kullanılabilmektedir. Hukuk Mahkemeleri içerisinde yer alan ve senetle ispat kuralı olarak geçen bu ifadeler, vakıada herhangi bir değişiklik olması durumunda kullanılabilir.  Bir hakkında devredilmesi, ertelenmesi veya ispat gerektiren bir olay olmasında senetle ispatlardan yararlanılabilir.

3 thoughts on “Senetle İspat Sınırı

  1. Üzerimdeki icra takiplerini kapata bilmek için 30.000 tl ihtiyacım var aylık 1000-1250 tl ödeme yapabilirim bankadan kredi kullanamıyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.