Kimler Konut Kredisi Alabilir, Kimler Alamaz

Ev almak isteyen hemen hemen herkes kredi çekmeden bu alımı gerçekleştirememektedir. Çünkü günümüzde ev satış fiyatları insanların gelirlerinden kat kat fazladır ve hiç kimse birikim yaparak ev almaya güç yetmemektedir.  Bu yüzden de ev alma kararı veren herkes ilk olarak bankalara müracaat etmekte ve kredi alıp alamayacaklarını sorgulamaktadırlar. Çünkü bankalar kredi başvurusunda bulunan herkesin talebine onay verememektedir.

Bankalar kredi vermek için belli başlı şartlara oldukça önem vermektedirler. Asıl amaçları müşterilerine hizmet sunmak olmasına rağmen her kredi başvurusunda bulunana onay verememekte ve onların belli kriterlere uyup uymadığını öğrenerek bu duruma göre değerlendirmektedirler. Bankalar konut kredisi verirken öncelikli olarak kişilerin geçmişte yaptıkları ödemleri dikkate almaktadırlar. Kişilerin kredi notu olarak da tanımlanan bu not, geçmişte alınan kredilerin ya da kredi kartlarının taksitlerini ne kadar düzenli ödendiğini gösterir nitelikte bir puanlama sistemidir. Bu sisteme göre kredi notu yeteri düzeyde olmayan kişilere kredi verilmesi mümkün değildir.

Bunun haricinde düzenli bir geliri olmayan ya da gelirini belgeleyemeyen kişilere de kredi verilmesi olası değildir.  Çünkü bankalar kredi verirken, ödemelerin düzenli yapılabilmesi esasını dikkate almaktadırlar. Kredi talep eden kişinin taksitleri ödeyecek düzenli ve belgelenebilir bir geliri yoksa bankaların kredi talebini onaylaması olanaksızdır.

Bazı kimseler ise bankalara yaptığı düzensiz ödemeler ya da ödeyemeyip cezai işleme tabii olan borçları yüzünden yine söz konusu bankalar tarafından kara listeye alınmakta ve bu durum tüm bankalar tarafından da gerektiği zaman görülebilmektedir. Konut kredisi talebinde bulunan kişinin ismi eğer bahsi geçen bu kara listede ise kredi başvurusunun onaylanması çok zor olmaktadır.

Bunun haricinde ismi kara listede olmayan, sicili düzgün olan, kredi notu belli bir seviyenin üstünde olan ve bankaların talep edeceği gelir belgesini sunabilen hemen hemen herkesin konut kredisi talebi istisnai bir durum oluşmadıkça büyük olasılıkla onaylanmaktadır. Bu vasıfları taşımayan ve kredi talebi geri çevrilen kişiler de tek bir bankaya başvuru yapmakla yetinmeyip farklı bankalarda da şanslarını denemelidirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.