Acil Para Bulmam Lazım Neler Yapabilirim?

Öncelikle Sizin “acil para bulmam lazım” sorunuza cevap vermeye çalışmak isterim. Daha sonra ise; neler yapabilirsiniz bunun üzerine birkaç kelime ile açıklama yapmaya çalışacağım. Bir bütçeniz var mı? Veya başka türlü sormak gerekirse sabit bir maaşınız var mı? Bir sabit maaşınızın olduğunu düşünerek hareket edeceğim. Bu para size yetmiyor mu ? Kredi kartı borcunuzu veya borçlarınızı bir çıkartın derim.

Örnek verecek olursak :  A bankasının A kredi kartına ait 150 TL borcunuz var.
B bankasının B kredi kartına ait ise; 100 TL borcunuz var.
C bankasının C kredi kartından 300 TL’lik borcunuz var.

Sabit giderleriniz var : Elektrik, Su, Doğalgaz, Internet, belki Kira, cep telefonu faturası veya cebiniz için kontör alıyor olabilirsiniz. Neyse, şimdi tüm bunları yazdıktan sonra;

Elektriğinizi gerekli olmadığında kapatıyor olduğunuzu düşünüyorum. Elektrik borcu beklemez. Çünkü bekletirseniz elektriğiniz kapatılır ve açma ve kapama bedeli ile birlikte size daha fazlaya mal olur. Elektriğinizi ödediniz. Suyu ödediniz. Doğalgaz borcunuzu kart ile ödediniz. [Doğalgaz borcunuz ise 300 Lira olsun.] Kiranızı ödediniz. Eğer cep telefonunuzun faturası ile uğraşamıyor iseniz; ya bankanıza düzenli ödeme talimatı vererek bankanız sizin adınıza ödeyebilir; ya da, cep telefonunuzu faturalı durumundan kontörlü duruma getirebilirsiniz. Örneğin; benim cep telefonum kontörlü; 18 lira 500 MB internet için ödeme yapıyorum. 20 lira daha konuşmak için kontör yükleme yapıyorum.

Bu borçlarınızı öderken; özellikle A ve B bankalarının kredi kartları için 100 Lira ayırıp veya maaşınızı alır almaz hemen A ve B banka kredi kartlarına yatırabilirsiniz. Geriye kalan para ile kiranızı, suyunuzu, elektriğinizi, internetinizi ödeyebilirsiniz. Şimdi gelelim 300 Liralık doğal gaz borcunuza. Bunu kart ile ödediniz. Önümüzdeki ay yine doğal gaz borcunuz olacak. Bu borç böyle devam edecek diye düşünmeyiniz. Bankanızdan nakit çekim yapabilirsiniz. Ve bu çektiğiniz borcu sadece ve sadece doğal gaz faturası için ödeyebilirsiniz. Nakit çekim yaptığınız için taksitlendirip bu borcunuzu 6 ay içinde bankaya düzenli olarak ödeyebilirsiniz. Elinizde nakit olarak doğal gaz için ayırdığınız paranız mevcut. Lütfen, başka bir bir şeye harcamayınız. Kartınızı mümkün ise, sadece 1 adete düşürünüz. Bu sayede de kredi kartı kullanım için kendinizi disipline edebilirsiniz.

Peki biraz da ekstra kazanabileceğiniz “neler yapabilirim” diye soracak olursanız. Örneğin; eve iş veren firmalar ile irtibata geçebilirsiniz. Bu sayede şekerleme paketleme, nikah şekeri paketleme, kalem yapma gibi değişik işleri belki tek başınıza veya belki de, arkadaşlarınız ile birlikte yapabilirsiniz. Başka derseniz? Örneğin; akıllı telefonunuzun olduğunu düşünerek söylüyorum. LetGo isminde bir uygulama var. Satmak istediğiniz herhangi bir ürünü buradan satmaya çalışabilirsiniz.

Veya Facebookta ilgili ikinci ( 2. ) el ürün satılan grup üzerinden çektiğiniz ürünün fotoğrafını koyup yine gelir elde etmeye çalışabilirsiniz. Daha başka yarı zamanlı çalışabileceğiniz yerleri araştırabilirsiniz. Size uygun olduğunu düşündüğünüz şirketler ile irtibata geçersiniz. İnternet üzerinden yine satmayı düşündüğünüz ürünlerin fotoğraflarını koyup ilan verebilirsiniz. Veya bankadan ihtiyaç kredisi çekebilirsiniz. Eğer ihtiyaç kredisi bankadan alacaksınız, ödemeniz gereken taksit gününü şaşırmayın veya kaçırmamaya özen gösterin.

BAKMANIZ GEREKEN DİĞER KONULARIMIZ

  • Acil Para Nasıl Bulunur?
  • Acil Para Bulmanın Yolları

Burada yazdıklarımın hepsini bir hatırlatma olarak kabul ediniz. Siz zaten çok harcama yaptığınızı düşüyorsanız kendi kendinizi disipline  edebilirsiniz. Bu irade siz de mevcut. Biraz daha gayret etmeniz yeterli olacaktır.

One thought on “Acil Para Bulmam Lazım Neler Yapabilirim?

  1. Ben Trabzon’dan arıyorum emekliyim çalışıyorum Ziraat bankasından maaş alıyorum bir yıl önce kredi çektim araba aldım düzenli olarak ödeniyor bu sene düğün yaptım kartlarımı kullandım fındık olmadı ödeyemedim kartlarım da gecikmem var puanlarım düştü onları toparlamak istiyorum arabamı ipotek verebilirim 15000 lazım lütfen yardımcı olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.