Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olacak?

Öncelikle bir yakını ölmüş kişinin başı sağ olsun. Ama ölen yakınınızın kredi borcu var ise, ne yapabileceğiniz konusunda bazı incelikleri bilmenizde yarar var. Ölen şahısın bankadan veya bankalardan kredi borcu var ise, sağlık sigortası sayesinde borcu kapatılmaktadır. Ama banka sizden bazı evraklar isteyecektir. Ölüm belgesi, defni belgesi, nüfus müdürlüğünden nüfus kayıt örneği, mahkemeden yada noterden çıkartabileceğiniz veraset ilamı gibi  evrakları bankalara takdim etmeniz gerekir. Yoksa bankalarda sürekli olarak geciken kredi borçları gözetebilir. Vasileri hatta bankalara ödedikleri kredi taksitlerini bile geri alabilirler. Yalnız bu durum kişinin ölüm sebebinin intihar olmaması şartıyla. İntihar durumu bankalara olan borcunda kapatılması konusunda zorun teşkil edebilir. Ama böyle bir durum yoksa ise, bir sorun yaşamazsınız.

Ölen Kişin Kredi Borcu Hayat Sigortası

Sağlık sigortasından ödemiş olduğu kredi taksitlerini alabilirsiniz. Yani hem borç kapanır hemde üzerine para alabilirsiniz. Ama ölen kişinin kredi borcu kalmış ise, bu borç vasilerine kalır. Çünkü kredi kartlarında sağlık sigortası yoktur. Bu nedenle vasilerin ödenmesi istenmektedir. Yalnız çok önemli bir durum var. Eğer ölen kişinin size bıraktığı bir miras yok ise, reddi mirasa bulunabilirsiniz. Yani vasileri kimlerdir mesela, çocukları ve eşidir.

Bu kişiler veraset ilamını çıkartmadan önce reddi mirasta bulunabilirler. Daha sonra veraset ilanını çıkartabilirler. Ama kişinin ölümünden 3 ay içinde reddi mirasta bulunmalısınız. Sulh hukuk mahkemesine. Ama 3 ayı geçirirseniz de Asli hukuk mahkemesine yinede başvurabilirsiniz. Ama onaylanıp onaylanmayacağı belli olmaz. Yani reddi mirasta bulunmadığınız taktirde kredi borçlarını ödemekle yükümlü olabilirsiniz.

Ölen Kişinin Kredi Borcu Silinir Mi?

Reddi miras için tüm vasilerinin bulunması gerekmektedir. Tabi ki isteyen vasisi bulunabilir ama diğer bulunmayan vasisi olursa, kredi borçları o kişiye yada kişilere kalır. Ama tüm vasileri reddi mirasta bulunduğu taktirde o kredi borcu bankalarda batık kredi olarak yani ödenmeyen kredileri olarak geçmektedir. Böylelikle ödemek zorunda kalmazsınız. Bu durumda olan bir çok kişi var. Ölen kişinin bırakacağı bir varlığı yok ama borçları olmaktadır. Ama bu durumları çok fazla vakit kaybetmeden yapmak, daha sonra oluşabilecek olumsuzlukları önlemenizde büyük önem taşımaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.