Kredi Borcunda İcra Takip Süreci İşleyişi

Bankalara olan kredi borçlarınızı zamanında ödeyemezsiniz banka hiç zaman kaybetmeden tüm evraklarınızı avukata verebilir. Kredi taksitlerinizi en fazla üç ay ödemediğiniz taktirde bankanın müşteri hizmetleri SMS ile iletişim bilgilerinize ulaşarak, kredi taksitlerinizi en yakın zamanda ödemenizi talep eder. Üç ay boyunca taksitlerinizi ödemediğiniz taktirde banka avukatları devreye girer. Size taahhütname gönderip tüm borcunuzu 7 iş günü içinde ödemenizi talep eder.

Eğer kredi borç tutarı halen ödenmiyorsa, mahkemeye haciz davası açılır. Bu dava sonucunda SGKlı çalışıyorsanız, çalıştığınız iş yerine maaşınızın 4/1 belirtikleri bankaya hesabına her ay verilmesi gerektiği istenmektedir. Tabi bundan ilk önce sizin üzerinize kayıtlı bir mülk ya da bir araç olup olmadığına bakılır. Eğer var ise, bunlara banka tarafından haciz gelir. Eğer yok ise, avukat evinize gelir ve haczetmek için ikinci bir eşya ya da lüks sayılan eşya arar, bulursa alabilir. Ama bulamazsa borcunuzu ödemeniz için size taahhütname imzalatmaya çalışır. Siz bu taahhütnameyi imzalarsanız ödemek zorundasınız. Çünkü ödemediğiniz taktirde taahhüt verilen borç hakkında hapis cezası istenebilir. Bunun için ödeyebileceğiniz taktirde taahhütnameyi imzalayın. Taahhütnameyi imzalamazsanız direk olarak maaşınızdan kesinti yapılır. Ama bu kesinti borcunuzun bitmesi konusunda biraz uzun sürecektir. Çünkü bu borcunuza avukat masrafları ve kalan borcunuza her gün günlük faiz işleyecektir. İşte bu da bankanın yapmış olduğu en büyük olumsuzluk. Bu nedenle borcunuz uzun sürecektir.

Ama evinizde ikinci bir eşya, üzerinize kayıtlı bir mülk ve çalışmıyorsanız, bankanın pek yapabileceği şey kalmıyor. Sadece sizin çalışmanızı beklemek zorundalar. Ama bu süre içinde avukat borcun tahsili için size sürekli olarak ikametgahınıza gelecektir. Bu da bir nevi psikolojik baskıdır. Çünkü habersiz gelip sizi rahatsız etmek amacı. Ne zaman çalışmaya başlayacaksınız, bir yakınınızdan borç alıp kapatın gibi sorularına sürekli maruz kalabilirsiniz. Tabi bu süre içinde kredi notunuz da düşecektir. Yani bankadan borcunuzdan dolayı hacizlik olmanız her bankanın sisteminde gözükeceğinden başka bankalardan kredi başvurunuz kesinlikle ret kararı alacaktır. Uzun süre ödemeyen hacizlik olan borçlar bir süre sonra banka tarafından Varlık Şirketlerine devredilecektir. Bir süre de buradan aranmaya başlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.