Bankalardan kredi alamayan kişiler için alternatif kredi alma yöntemleri adeta bir sektör haline geldi. Durum böyle olunca da farklı kredi verme yöntemleri gündeme geliyor. Bunlardan birisi de faturalı hatta kredi nasıl oluyor? Sorusu ve dolayısıyla faturalı hat üzerinden kredi. Faturalı hat üzerinden kredi her ne kadar senetle veya komisyonla kredi kadar tercih edilmese de bankalardan kredi alamayan kişilerin başvuru yapabileceği bir sistem. Eğer Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom üzerinden faturalı bir hattınız varsa bu hattı güvence göstererek kredi alabilirsiniz. Bu tür kredi verme yöntemleri vergilendirme veya diğer faturalar olmadığı için aslında yasal olmayan bir yöntem. Bilindiği gibi telefon firmaları faturalı hat üzerinden pek çok telefon kampanyası düzenliyor.

Faturalı Hatlara Kredi İmkanı

Cihaz kampanyaları içerisinde tablet ve telefon kampanyaları yer alıyor. Bir gsm operatöründe faturalı hattı olan kişiler tariflerine ek olarak bu cihazları alabiliyor. Bu cihazların ücretleri de normalde her ay faturaya yansıyan bedellerin ödenmesiyle karşılanıyor. Buraya kadar aslında her şey normal. Faturalı hatta kredi veren kişiler ise sürece telefon alındıktan sonra dahil oluyor. Diyelim ki X bir marka gsm operatörünün düzenlediği cep telefonu kampanyası ile bir telefon aldınız. Ancak acil de paraya ihtiyacınız var. Sizler bu telefonu faturalı hat üzerinden kredi veren bir kişiye götürüyorsunuz. Bu kişi örneğin 3500 TL değerindeki telefonu ambalajından hiçbir şekilde açılmamış şekilde sizlerden alıyor ve bu telefonu aynı şekilde başka birisine satıyor.

Faturalı Hatta Kredi Çıkartılır-Verilir

Telefoncu sizlere bu telefonun değeri olan miktardan biraz daha düşük fiyatında nakit parayı sizlere veriyor. Sizler bu sayede telefonu satmış oluyor ve karşılığında para kazanmış oluyorsunuz. Sizler, aylık olarak ödemelerinizi yine gsm operatöründen yapmış oluyorsunuz. Bu yöntem genelde kısa vadeli ve acil nakit sorunu olan kişiler için bir çözüm yöntemi olabilir. Genelde buradan kredi alma miktarı 2 bin ile 4 bin TL arasında değişmektedir. Düşük miktarlı krediye ihtiyacı olan kişiler bu kredilerden yararlanabilir. Telefonun değeri artarsa alınacak olan kredinin miktarı da hızlı bir şekilde artar.